Jak správně vybrat třídu pro své dítě

Krav Maga - Tréninky pro děti

Mladší, starší dospělí?

„A kam by bylo asi nejvhodnější našeho kluka dát? Co myslíte?“ Takto začíná velká část emailů i hovorů. Proto jsme se rozhodli vše sepsat, ať si v klidu v pohodlí domova, můžete popřemýšlet, která třída je pro Vaše dítě ta nejvhodnější.

Zásada číslo 1 – Za vším hledej dítě

Aby mohl nastat proces učení, musí být zajištěno, že se dítě cítí bezpečně a chápe smysl. Tímto moudrým souvětím se řídíme i my. (kéž by i škola 🙂 ) Proto největší část záleží na dětech. Jakou skupinu si chtějí zvolit oni sami. Velmi často se nám stává, že devítiletý Honzík začne ve třídě pro mladší děti věkové kategorie 6-10 let, chvilku cvičí, rozkouká se a po měsíci přijde, že by chtěl být ve starších. A to je skvělé, protože si sám řekl, že to tak cítí a my ho v tom jen podpoříme.

Zkusí si, zacvičí nebo se třeba jen na první hodině dívá a pak se sám rozhodne. A znovu. Pokud se ukáže, že to není ještě ono, může se vrátit zpět do své původní skupiny. A je to naprosto v pořádku. Děti cítí míru autonomie a také zodpovědnost za své rozhodnutí. To jsou důležité aspekty, které v nich chceme budovat. Krav Maga má totiž přesah i do jejich běžného života. Ani oběť, ani rváč. Naše heslo je – zdravě sebevědomé dítě. A na to je potřeba mnohem více, než izraelské chvaty …

Zásada číslo 2 – co je psané není dané ale pouze orientační

Je naprosto v pořádku, že desetiletý Pepík bude ve starších dětech a jedenáctileté Natálce bude lépe ve skupině mladších dětí. Věková kategorie je pouze orientační. Chápeme, že každé dítě je individuální bytost a tak k ní i přistupujeme a jeho individualitu podporujeme. Takže proč ne. Jak už bylo zmíněno. Děti se potřebují cítit bezpečně. Jejich čas přijde, ale u každého to je jinak.

Zásada číslo 3 – vyzkoušej, uvidíš

Pokud se nemůžete rozhodnout. Vyzkoušejte obě. I to je naprosto v pořádku. Ať si Vaše dítě zacvičí, nebo se jen podívá (vůbec nezáleží, jakou skupinu, jste si na formuláři zaškrtli) a vy ho doma večer vyzpovídejte, co pro něj bylo lepší a kde se cítil době. Může si to klidně i další týden zopakovat, aby se ujistil ve své volbě a poté jednoduše pokračovat ve skupině, v které je mu dobře. Nic neprozradí více, než vlastní zkušenost.

Zásada číslo 4 – dospělý u nás není 18+

Pokud je Vašemu dítěti kolem 14 – 15 let je pro něj dětská třída pravděpodobně už malá. Každé dítě dospívá individuálně, ale jakmile Vaše dítě začne říkat, že mu je jich dětská třída nedostačující a projeví zájem o starší, je připraven nastoupit do třídy pro dospělé. Nemusíte se bát, nebude jediný teenager mezi středním věkem. Skupina je vždy zdravě promísená a heterogenní.

Máme takové nepsané pravidlo, že pokud se dítě ozve samo, že by chtělo spíše do dospělé třídy, je připraveno. Pokud to řeší rodič, ještě chvilku pravděpodobně potřebuje. Mezi dětskou a dospělou třídou je velký rozdíl, proto jsou starší děti, které jsou již připravené, velmi spokojené, jak s intenzitou, tak s vedením.

A znovu zde platí naše zásada tři – vyzkoušej, uvidíš.

Zásada číslo 5 – že bych si to také vyzkoušel/a

Časté dotazy typu, může na mě dítě počkat, když mám trénink pro začátečníky atd. Ano, může. Není problém, pokud s tím vy i dítě jste v pohodě, my jsme s tím v pohodě také.

I my jsme rodiče, takže naprosto rozumíme všem dětským i dospěláckým potřebám a myslím, že žádným dotazem, připomínkou, žádostí atd. nás nepřekvapíte, takže klidně se ptejte, klidně piště, klidně volejte. Naprosto rozumíme, že nám na chvíli svěříte, to nejcennější, co máte a chcete vědět, že vše je ok.

Zásada číslo 6 – mohu zůstat

Můžete. Ale znovu to záleží na vašem dítěti. Pokud je dítě v pohodě s tím, že se taťka nebo mamka dívá, klidně sledujte celý trénink, pokud se ale dítě stále otáčí, kontroluje vaši přítomnost, běhá k vám a čeká na vaše reakce, zvažte, zda je to pro vás i pro dítě ta správná cesta.

Zásada číslo 7 – jsme tu pro vás

Volejte. Pište. Jsme tu pro vás, kdyby bylo třeba.

Sabina

TRÉNINK ZDARMA

Přijď na na trénink a zkus na vlastní kůži, jak vypadá Krav Maga

Komentáře