Back to top

Sebeobrana v pojetí Krav Maga

Pod pojmem sebeobrana si někdo představí nevydařený vánoční večírek, jiný moment, kdy se gentlemansky zastal dámy, někdo snad několik akčních figur, které z oběti rázem vykouzlí mstitele jako ve filmu. Někomu vytane na mysli ten podivný pocit, který se mu usídlil hluboko v duši, po situaci, kdy cizí, nezvaný host vzal víc, než jsme chtěli dát a zbyla jen ta nedořečená věta: ,,Kdybych tenkrát...." 

Ať si každý do pojmu sebeobrana promítne tu svou představu či zkušenost, každý bude mít pravdu. Nikdo se nebude mýlit a přeci všichni budou mluvit o tom samém: o mementu, kdy se rozhodneme bránit to, co nechceme dát.

Může to být peněženka, mobilní telefon, ale i náš život, zdraví, sebeúcta nebo bezpečí našich blízkých. Stejně jako je široký samotný pojem sebeobrana, stejně tolik podob může mít ve své reálné podstatě. Špatné věci, které přicházejí, jsou jako otázky a sebeobrana je odpovědí. Kolik otazníků, tolik vykřičníků.

Někdy se stáváme obětí, když uvěříme, že sebeobranná situace vyžaduje pěsti, otevřené násilí, snad i zbraně nebo cizího člověka. Hůř pak hledáme cestu, pokud nic z tohoto stereotypního obrázku ve svém životě nenacházíme. Pokud vidíme jen člověka blízkého, známého, pro jehož jednání máme vysvětlení, omluvy a snad i alibi, které on sám už dávno nechce hledat, jsme zmateni. 

Sebeobrana ve všech svých podobách začíná v tu chvíli, kdy se sami v sobě rozhodneme se bránit. Ti, kteří čekají zápolení ve stylu bojových sportů, mohou být zaskočeni, když tím největším protivníkem, kterého budou muset překonat, pokud se rozhodnou učit sebeobranu, budou oni sami. 

Jsme zvyklí se chránit před nemocemi a úrazy prevencí. S prvními mrazíky myslíme na vitamíny, na sport si bereme chrániče a dětem klademe na srdce spoustu báječných a užitečných rad. Málokdo bere sebeobranu jako jednu z forem prevence. Jako správný lékař, který ví, že nejlepší je nemocem předcházet, tak i sebeobrana řeší předcházení nebezpečí se stejným důrazem jako konfliktní situaci samotnou. A byl by to špatný lékař, kdyby nedbal na rekonvalescenci pacienta po vyléčení. Sebeobrana neponechává své odpovědi nedokončené asi v momentě, kdy bezprostřední nebezpečí pominulo. 

Krav Maga je komplexní sebeobranný systém, který odpovídá na všechny otázky, bez ohledu na podobu nebezpečí nebo parametry oběti. Oproti jiným jde o velmi jednoduchý, zato efektivní a prověřený systém sebeobrany, který zvládne každý. Jde jen o to se rozhodnout a jít do toho, ať se rozhodnete pro Hradec Králové či Pardubice. Naučte se bránit. 

Zobrazit informace o tréninku KMG