Back to top

Sebeobrana pro děti - Dobrá volba?

Velice často se před nástupem do kurzu Krav Maga pro děti objevují otázky dvojího typu. První je vyřčená obava rodičů, že pokud své plaché a klidné dítě přihlásí na sebeobranu pro děti, vrátí se jim domů profesionální zabiják. Druhá otázka je naopak zbožné přání, že jim domů profesionálního bojovníka vrátíme.

Na tuto problematiku se můžeme dívat očima instruktorů, ale tento pohled nebude dostačující, protože nezohledňuje pohled rodiče. Pokud na obě otázky chceme odpovídat korektně a nelhat si do kapsy, musíme přidat i pohled rodičovský. A tento pohled vždy chápe oba tábory.

Často k nám chodí děti s menší či větší negativní zkušeností ze školy, ze strany spolužáků či starších dětí. V tuto chvíli většinou přichází rodič s větou: ,,Tak a teď ať on či ona natluče jim a ukáže, co proto." V opačném případě přichází rodič, který s jistou obavou v oku, popisuje chování svého čiperného dítka a bojí se, co se mu z tréninku vrátí.

Pro oba tábory i pro ty neutrální. Jsme instruktoří a v první řadě jsme rodiče, v každém dítku vidíme to své. Při všem, co děti učíme, co jim říkáme, jaké hry s nimi hrajeme, při všech aktivitách si vždy pokládáme otázky, chtěli bychom, aby toto dělalo naše dítě, co bychom chtěli, aby umělo.

Nevrátí se Vám ani profesionální rváč, ani pokorný karatista. Vrátí se Vám zdravě sebevědomý jedinec, jehož sebevědomí vyvěrá z pocitu, že něco umí, že něco dokáže a hlavně, že přesně ví, kdy a co je vhodné použít. Perfektně bude umět rozlišit problém dítě versus dítě a dítě versus dospělý. Které techniky jsou vhodné a které již nikoliv a popřípadě, jak danou techniku upravit, aby byla přijatelná problému. Vrátí se Vám domů dítě které není lehká oběť. Protože není vůbec oběť. Vrátí se Vám domů klidné sebevědomé dítě.

Probudit tyto zdravé pocity v dítěti, které už si prošlo nějakou negativní situací, ale vyžaduje čas. Proto další mýtus, který bychom chtěli zmínit, že po týdnu se věci neurovnají. Důležité je vytrvat a podpořit své dítě a dopřát mu čas, jaký potřebuje. Protože každé dítě je jedinečné a my podporujeme jeho jedinečnost a ke všem dětem přistupujeme individuálně. Protože pouze pokud se bude cítit bezpečně a pokud bude chápat smysl, jen v této chvíli se dokáže něco naučit. 

Těšíme se na Vás i Vaše dítě na tréninku Krav Maga pro děti Hradec Králové či Pardubice.